Сергій Жадан і Оксана Забужко запрошують до пошуку “П’ятого Харкова” і протистояння інформаційним війнам

Наприкінці року у Харкові стартує новий проект, мета якого – спільно відшукати “П’ятий Харків”. 13-14 грудня його відкриє серія зустрічей із Оксаною Забужко, однією з найбільш знакових українських письменниць. Поштовхом до розмови буде нова книга Оксани Стефанівни “І знов я влізаю в танк” – роздуми про специфіку інформаційної війни, епохи “розбомблених мізків” і “війн тонкого плану”.

 

 

В подальшому ж на запрошення ініціатора проекту Сергія Жадана до Харкова щомісяця приїжджатимуть знакові українські й іноземні письменники та дослідники.

Від обговорення ключових ідей їхніх книжок та досліджень, на задум організаторів, щоразу і буде відштовхуватись розмова про Харків. Ми пропонуємо подивитися на наше місто крізь призму різних ідей і того, як ми їх сприймаємо, – говорить партнер проекту Ярослав Маркевич. – Наприклад, Оксана Забужко аналізує інформаційні війни: а ми – вже навчилися їм протистояти?”

 

 

Центральною локацією і постійним партнером проекту стане Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна. Перша зустріч із Оксаною Забужко відбудеться 13 грудня о 19:00 в розташованій в будівлі університету галереї “ЄрміловЦентр”. Вхід вільний.

 

“Для нас було принципово, щоб нашим партнером став саме Університет, – говорить Сергій Жадан. – “П’ятий Харків” – це спроба в спільних розмовах знайти нашу міську ідентичність: хто ми такі? Що ми транслюємо про себе назовні і що мали би транслювати? Як нас бачать і якими ми маємо стати? Формування ідентичності багатьох міст світу відбувалося саме навколо їх центральних університетів, і Харків теж не є винятком. Якщо ми прагнемо бачити Харків метропольним містом Східної України, центром утворення сенсів, то роль університету має вирости. А головне – маємо взяти собі за звичку публічні обговорення складних концептуальних питань. Добре, коли в такому обговоренні є розумна стороння людина, вільна від наших власних заїжджених упереджень і стереотипів про самих себе. От тому ми й запрошуємо гостей. Після Оксани Стефанівни чекаємо на Андрія Куркова, Юрія Винничука, Андрія Хадановича, Юрія Андруховича та багатьох інших – пропонуйте, кого б ви хотіли почути й побачити”.

 

 

Наступного ранку, 14 грудня, об 11:00 в інтелектуальному барі “Лакан” – “Сніданок із Забужко”: організатори запрошують бійців, які знаходяться на реабілітації, волонтерів і журналістів.

А о 18:00 того ж дня Оксана Забужко презентуватиме “І знов я влізаю в танк” у ще одних партнерів проекту, Книгарні “Є”.

 

 

Ще один партнер проекту – харківський ЛітМузей. Що відбуватиметься в межах “П’ятого Харкова” в самому музеї, хай поки що буде секретом, – говорить менеджерка проекту, літературний критик Тетяна Трофименко. – А я нагадаю, що “П’ятий Харків” – це концепт видатного харківського славіста, письменника Юрія Шевельова, чиї роботи є знаковими для нас усіх, і для нашої першої гості так само. Власне, саме в передмові до їх із професором листування Оксана Стефанівна розповідає, що, помираючи, Шевельов сказав: “Беріть квиток, поїдемо до Харкова”. І розмірковує про те, який саме Харків йому ввижався: чи то перший, козацькі слободи, місце, де людям воля була ціннішою за безпеку. Чи другий – ситий, купецький, сонний. Чи вибуховий, європейський третій, місто Хвильового, Курбаса, Йогансена… А чи сірий радянський четвертий, спадок якого ми не можемо подолати досі, та, на щастя, перемішуємо із кращими спадками і попередніх трьох. Чи, власне, П’ятий, той, який нам ще разом необхідно створити? Яким він має стати – послухаємо одне одного на наших публічних зустрічах”.

 

 

Докладніше про проект можна дізнатися на сторінці facebook.com/5kharkiv